Wykorzystanie i typy używanych sprężarek

Istnieje specyficzny rodzaj sprężarek, zwanych ekshaustorami. Ich najistotniejszą cechą jest wartość ciśnienia ssawnego oraz tłocznego. Przy wlocie dominuje niesłychanie niskie ciśnienie, o wiele mniejsze od atmosferycznego. Natomiast w okolicy wyjścia ze zbiornika jest ono niedużo wyższe. Ciśnienie tłoczne stanowi jedno z podstawowych kryteriów podziału ssaw. Dużo sprzętów opracuje przy nacisku zbliżonym do atmosferycznego. Niemniej jednak niektóre pompy żądają tak zwanej próżni wstępnej. Wymownym parametrem jest wydajność. Informuje, jaką objętość gazu sprężarka potrafi usunąć w określonym czasie. Przy zakupie powinniśmy także zwrócić uwagę na szybkość pompowania medium. Wszystkie te przymiotniki będą decydować o przyszłym przeznaczeniu pompy.

Urządzenia dzielimy na cztery nadrzędne kategorie. Pierwsza z nich to ekshaustory rotacyjne. Faworyzujemy tu wersję molekularną oraz wyporową. Przykładem machiny kondensacyjnej jest skraplacz czy też kriopompa. Ssawy pułapkowe mieszczą pompy jonowe, sublimacyjne oraz absorpcyjne. Ostatnia grupa dzieli się na ekshaustory dyfuzyjne oraz strumieniowe. Obfity wybór produktów świadczy o ich ogromnym przeznaczeniu w przemyśle, nauce i życiu codziennym – wobec tego przetestuj osuszacze sprężonego powietrza. Istnieje dużo rozwiązań technicznych w sprężarkach. W następstwie tego możemy rozróżnić tak dużo ich rodzajów. W przemyśle w szeregu przypadków występują maszyny wyporowe.

Nadrzędnym detalem bodowy jest szczelny cylinder i poruszający się tłok. Wyjątkowy wał wprawia w ruch cały układ. Odsunięcie tłoka powoduje zassanie gazu do zamkniętego zbiornika. Następnym etapem jest kompresja medium. Przesuwając się do przodu, szczegół tłoczny zmniejsza pojemność czynnika. W wyniku tego procesu narasta gęstość gazu, czyli także jego ciśnienie. W znacznie bardziej złożonych konstrukcjach do sprężania wykorzystuje się obie ściany tłoka. Stąd jesteśmy w stanie rozróżnić maszyny o pracy jedno lub ewentualnie dwustronnej. Sprężarka wyporowa ma prawo mieć rozmaitą budowę.

W przypadku urządzeń śrubowych, rolę tłoka pełnią wyjątkowe wirniki. Są to bezbłędnie zaadaptowane do siebie śruby. Wprawione w ruch, mogą niezmiernie łagodnie sprężyć dowolny gaz. Natomiast w sprężarkach tłokowych mamy do czynienia z stereotypową formą tłoka. Zwykle machiny śrubowe są znacznie mniejsze, oraz znajdują zastosowanie w laboratorium. Wersja tłokowa pojawia się w gabinetach lekarskich oraz przemyśle. Ciekawym przykładem sprężarki jest konstrukcja spiralna. W pojemniku odnajdują się dwie spirale. Jedna z nich zostaje wprawiona w ruch, przyczyniając się do sprężania gazu.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić