Tradycje Bożego Narodzenia – czemu dzielimy się opłatkami

Zdecydowana większość z nas nie może sobie wyobrazić Wigilii Bożego Narodzenia bez łamania się opłatkiem. Ten biały, cienki kawałeczek chleba bardzo dużo symbolizuje, bowiem chleb jest przecież jednym z głównych symboli szczęścia oraz dobrobytu. Taka tradycja narodziła się przed wielu laty, bowiem już w pierwszych wiekach naszej ery, gdzie była symbolem komunii duchowej. Z upływem czasu opłatki zaczęto zanosić do domów, dla osób które z różnego powodu nie miały możliwości uczestniczenia we mszy, żeby w pewnym momencie zostać jednym z ważniejszych symboli bożonarodzeniowych.

Jak okazuje się obecnie utrzymywanych nie tylko w naszym kraju, ale też chociażby w Czechach, na Słowacji i we Włoszech. Tradycyjne opłatki są w formie cienkich płatków z chleba. Najczęściej posiadają biały kolor, ale są w sprzedaży także wersje kolorowe, wypiekane dla zwierząt. W naszej tradycji jest nakazane, żeby na wigilię łamać się opłatkiem białym, i to takie właśnie pojawiają się najczęściej na stołach wigilijnych. Opłatki na święta robi się jedynie z białej mąki i wody, bez żadnych dodatków.

Z dobrze wymieszanej masy formowane są cieniutkie płaty, które następnie są wypiekane przez dwie minuty w piecu, a potem cięte i pakowane. Produkcja opłatków odbywa się przez cały rok, ale największe jej spiętrzenie jest w okresie między wrześniem a grudniem. Zwykle opłatki można dostać we wszystkich sklepach, a jeżeli ktoś będzie potrzebował poświęconego, to wybrać się po nie musi do któregoś z kościołów.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić