Stały opał na zimę – na jakie parametry zwracać uwagę

Spora ilość posiadaczy domów używa pieców, jakie są przeznaczone do spalania różnych rodzajów stałego opału. Najczęściej będzie to węgiel lub drewno, ale coraz większą popularnością cieszy się też ekogroszek czy brykiet drzewny. Poszczególne odmiany paliwa stałego mocno się jednak od siebie różnią, z tego też powodu podczas wyboru trzeba na parę rzeczy zwrócić uwagę. Przede wszystkim opał, który chce się spalać, musi posiadać odpowiednio dużą opałową wartość.

Najlepiej parametr ten wygląda przy węglu kamiennym, z kolei ogólna kaloryczność drewna i pelletu zależą w dużym stopniu od gatunku, z jakiego zostały zrobione. Niezwykle istotne jest także, aby takie paliwo było wysuszone odpowiednio przed spalaniem. Jeśli będzie ono miało dużą wilgotność, to nie tylko nie wytworzy ono wystarczającej ilości energii cieplnej, lecz przy spalaniu będzie się też wydzielać sporo niebezpiecznych substancji. Dlatego jeżeli nawet wybierze się opał dobrej jakości, to na jego wilgotność także trzeba zwrócić trochę uwagi.

Wiele osób zwraca za to swoją uwagę na sprawy finansowe. Z reguły jest tak, że materiały o największej kaloryczności też najwięcej kosztują. Dlatego przy zakupie nie można patrzeć jedynie na cenę, lecz również na to, jak dużo opału będzie się zużywać. Niejednokrotnie dużo lepszą opcją będzie zakupienie dobrego jakościowo, ale droższego węgla, niż kiepskiego, taniego drewna. Opał kupować można w hurtowniach, a takie można znaleźć na przykład po podaniu w wyszukiwarce hasła hurtowa sprzedaż węgla i przeglądnięciu wyników.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić