Rozgrzewanie mięśni przed oraz tuż po pływaniu – zawodowcy od pływania radzą

Prawdopodobnie każdy pamięta z lekcji wychowania fizycznego w szkole, że jakiekolwiek zajęcia rozpoczynały się rozgrzewką. Była to praktyka, która maluchom miała uświadomić, jak istotne jest przygotowywanie mięśni do podniesionego wysiłku fizycznego. Wiedzą o tym też sportowcy, którzy na co dzień przebiegają dziesiątki kilometrów, podnoszą ciężary lub też uprawiają jakąkolwiek inną dziedzinę sportu. tylko właściwe przygotowanie swojego ciała do wysiłku zezwala uniknąć kontuzji, które mogłyby nawet pokrzyżować sportową karierę.

Rzecz jasna taka rozgrzewka powinna rozgrzać wszelkie partie mięśni. Najwięcej uwagi poświęcić jednak wypada tym częściom ciała, które w czasie treningu będą szczególnie obciążone. Pływacy w najwyższym stopniu rozgrzewają w związku z tym mięśnie nóg i ramion, biegacze z kolei przede wszystkim skupiają się na stawach skokowych. Osoby, jakie zamierzają jeździć na nartach i snowboardzie też powinny zadbać o mięśnie nóg, które w tych sportach pracują w największym stopniu i o nadgarstki, które równie mocno są narażone na kontuzje.

W jaki sposób wiadomo trening sportowy, niezależnie od uprawianej dyscypliny, jest niesłychanie wymagający, zwłaszcza dla mięśni. Co więcej, wielokrotnie wśród osób, jakie przede wszystkim aktywnie uprawiają jakikolwiek jeden rodzaj sportu zdarzają się skurcze mięśni – wypróbuj, co o tym mówi grupowe zajęcia pływania. Trudno się temu dziwować, skoro dane części ciała odpowiednio przez cały czas pracują na przysłowiowych wysokich obrotach.

Ewidentnie należy pamiętać o tym, aby pozwolić mięśniom odpocząć. Właśnie dlatego również wielu trenerów zaleca właściwe rozciąganie po treningu. To naturalnie dzięki temu mięśnie pracować będą nieco inaczej i zyskają szansę na zregenerowanie się. Takie rozciąganie polecane jest na przykład biegaczom, jakich mięśnie ud właściwie cały czas są napięte. Z kolei kajakarze i wioślarze powinni przede wszystkim rozciągać mięśnie ramion i pleców. Do tego nadzwyczaj często sportowcom poleca się udział w sesjach jogi bądź też pilates. Proponowane tam zestawy ćwiczeń, w tym przede wszystkim należytych pozycji, są po prostu bardzo pomocne dla osób uprawiających bardziej dynamiczne dyscypliny sportowe.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić