Podstawowe reguły bezpieczeństwa użytkowania kominków

Decyzje o budowie kominka w stworzonym przez nas domu podjąć najpoprawniej już na etapie sporządzania planu budynku. Później może być na to za późno. Nie w każdym domu kominek wolno wybudować bez jakichkolwiek przeszkód. Może nie zezwolić na to wentylacja, czy nieodpowiednie podłoże. Mimo to wybitnie niejednokrotnie kominki budujemy dopiero po kilku latach użytkowania lokalu mieszkalnego. Wtedy jest to niemniej jednak obarczone już pewnymi trudnościami.

Newralgiczny jest tutaj wybór słusznego miejsca. Powinno się ono odnajdować obok komina aby zapewnić odpływ dymu. Kominki sztampowe nie są kosztowne, co innego biokominki lub inne opcje, ale również można je zrobić w dobrej cenie – więcej na wodne wkłady kominkowe. Mamy prawo sobie na nie pozwolić bez dłuższych oszczędności. Gdy już wybierzemy miejsce oraz model kominka, jaki pragniemy zbudować, dobrze jest skonsultować się z architektem. Może on nam pomóc ocieplić za pomocą kominka pełne mieszkanie. W ten sposób zaoszczędzimy na ogrzewaniu, a ciepło wydobywające się z stworzonego przez nas paleniska będzie w pełni wykorzystane.

Kominek potrafi zbudować świetny nastrój w stworzonym przez nas mieszkaniu. Któż nie pragnąłby usiąść przy choince, obserwując spalające się z trzaskiem drwa w palenisku. Pamiętajmy jednakże o zachowaniu właściwego bezpieczeństwa. Kiedy tak właściwie spalane przez nas w kominku drzewo jest mokre, iskry mogą pozostać wyrzucone przez ogień nawet na odległość kilku metrów. Powinno to być dla nas uprzedzeniem, by nigdy nie zostawiać płonącego ognia samemu sobie. Kominek powinien być otoczony płytkami lub ewentualnie palenisko powinno być zasłonięte szybą.

Będzie to najskuteczniejsze zabezpieczenie przed niechcianym ogniem. Ważne jest żeby w pokoju bądź salonie, gdzie znajduję się stworzona przez nas konstrukcja na podłożu nie znajdował się dywan czy również o zgrozo, maty plecione. Konstruując kominek powinniśmy pamiętać, iż bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu. Spora część osób właśnie z powodu strachu przed zaprószeniem ognia decyduje się na kominki gazowe. Nie wymaga to również pokaźnego zapasu drewna i pracy przy nim. Instalacja gazowego wkładu w nasze palenisko także nie da nam stu procentowego bezpieczeństwa.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić