Pellet czy węgiel – jaki opał bardziej się opłaci

Wielu właścicieli prywatnych domów w dalszym ciągu do ich ogrzewania używa różnego rodzaju pieców. W zależności od konstrukcji te piece umożliwiają spalanie paru typów opałów. Część z nich jest dedykowana jedynie do jednego, w pozostałych można palić kilka rodzajami, to będzie zależeć od tego, co przewidział producent. Od dawna największą popularnością cały czas się cieszy ekogroszek Zamość.

Ekogroszek jest wytwarzany z węgla o odpowiedniej grubości, przez co posiada doskonałe własności energetyczne i nie trzeba do wcale dużo do tego, żeby nagrzać odpowiednio we wnętrzu. Jednak sporą wadą ekogroszku jest jego cena, jaka także zaliczana jest do najwyższych. Trochę mniej kosztuje pellet drzewny Zamość, który w wieku domach świetnie się sprawdza. To paliwo produkowane jest z trocin i odpadów pochodzących z tartaków, a z powodu niskiej zawartości wody spala się ono znacznie lepiej niż zwykłe drewno. Najtańszy jest pellet ze słomy Zamość, z tym że jest on koło dwóch razy mniej wydajny od węgla i ekogroszku.

Ze względu na to, że produkowany on jest z różnych rodzajów słomy, to produkt ten jest ekologiczny. Żeby nie było problemów z ogrzewaniem w zimie, każdy właściciel policzyć sobie musi, ile poszczególnego opału będzie potrzebne. Pamiętać też należy o tym, żeby kupiony węgiel Zamość, pellet Zamość przechowywać w odpowiedni sposób. Szczególnie na warunki będzie wrażliwy pellet, jaki po zawilgoceniu pali się dużo gorzej. Dlatego też zadbać należy o to, aby przechowywać opał w suchym miejscu.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić