Czy warto zdecydować się na podłogę z bambusa?

Drewniane posadzki z surowych desek, innymi słowy tak zwane „białe podłogi” stosowane były nie tylko w wiejskich domach, jednak oraz w drewnianych domach w mieście. W miastach przemysłowych, gdzie większa część pracobiorców rekrutowała się z szukającej lepszego bytu ludności okolicznych wsi, pewne tradycje życia powszedniego i sposobu aranżowania domu przenoszone były naturalnie ze wsi.

Tak wobec tego, w naturalny sposób, w miejskich domach, będących apartamentami robotniczymi uniwersalnie wykorzystywano posadzki drewniane z surowych desek. Atrakcyjną opcją są także bambusowe podłogi – bambusowe podłogi. Kładzione były one na belkach podwalinowych, jakie nieraz układane były bezpośrednio na gruncie. Powierzchnię pod posadzką wysypywano suchym piaskiem, jaki pełnił rolę izolatora oraz pochłaniacza wilgotności.

Na nim bezpośrednio układane były belki i do tych belek przybijana podłoga. Grubość desek podłogowych i ich szerokość i długość nie były jakoś ujednolicone, zależały od jakości dostępnego materiału. Natomiast na pewno wszelkie ich wymiary były większe od desek podłogowych aktualnie dostępnych w sprzedaży. Jako jeden z najbardziej ekskluzywnych rodzajów posadzek wykorzystywanych we wnętrzach mieszkalnych używane były (oraz dalej są) parkiety z dębowej klepki.

Nawet te najprostsze, układane w stereotypową „jodełkę” przydają środkowi dostojeństwa i elegancji. Pierwotnie posadzki drewniane wykonane z drzewa dębowego konserwowane były jedynie przez woskowanie i polerowanie. Drewno dębowe należy do najtwardszych oraz w największym stopniu odpornych na ścieranie rodzajów drewna, wobec tego po mistrzowsku nadaje się na posadzki. Poza tym, jego użyteczność do takiego zastosowania podwyższa odporność na działanie wody i jasna barwa.

Wyszlifowane klepki dębowe, po nasyceniu woskiem osiągają głęboką, ciepłą barwę, a wyszlifowanie daje wrażenie czystości i przestronności wnętrza domu. By podłoga nie utraciła połysku, woskowanie wypada było systematycznie powtarzać, podobnie jak froterowanie oraz polerowanie. Przy o wiele bardziej intensywnej eksploatacji podłogi, jak na przykład w przedpokoju bądź też pokoju dziecinnym.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić