Co powinieneś wiedzieć o blachach trapezowych?

Blacha trapezowa to materiał wszechstronnie używany w wielu dziedzinach i posiadający szereg zastosowań. Spotkać go możemy zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i mieszkaniowym. Mimo różnych głosów i opinii, artykuł ten wciąż cieszy się dużą popularnością w wielu krajach. Inwestorzy śmiało decydują się na zastosowanie go nawet na szczytach futurystycznych obiektów. 

Ten rodzaj blachy posiada cechy, których nie gwarantuje żaden inny materiał. Na wielu płaszczyznach jest on bezkonkurencyjny i to właśnie dlatego w dalszym ciągu widnieje w gronie głównych kandydatów na pokrycia dachowe. Jakie cechy posiada blacha trapezowa i dlaczego zyskała tak ogromną popularność? O tym poniżej.

Podstawowa charakterystyka blachy trapezowej

Blachę trapezową wykonuje się przeważnie z aluminiowej lub stalowej blachy, która koniecznie musi przejść proces cynkowania. Jest to bardzo ważne, ponieważ brak tej czynności skutkuje szybkim rdzewieniem i niską wytrzymałością materiału. Istnieje wiele metod wytwarzania tego typu pokryć. Dla ułatwienia w rozpoznawaniu poszczególnych rodzajów powstał podział na dwie główne grupy:

  • Blachy osłonowe – pełnią funkcję okładziny w szczególności dla ścian hal przemysłowych lub opcjonalnie przegród dachowych. W tym celu stosuje się blachy o grubych powłokach najczęściej w układzie konstrukcja, materiał termoizolacyjny, blacha osłonowa.
  • Blachy konstrukcyjne – stosuje się je głównie w przypadku pokryć dachowych. Służą one do stworzenia pełnej konstrukcji dachu, a to za sprawą zawartości powłoki ochronnej i warstwy gruntującej.

Rodzaje i wygląd blach trapezowych

Aktualnie, rynek blach trapezowych jest bardzo obszerny. Podstawowym założeniem tego typu elementów jest jednak zachowanie formy trapezu, jeśli mówimy o polu przekroju blachy. Kształty te są często większe lub mniejsze, a także szersze lub węższe. W dużej mierze wpływ na to ma wysokość profilu.  

Wyróżniamy kilka podstawowych typów blach, rozróżnianych właśnie na powyższej zasadzie. Artykuły te posiadają swoje indywidualne oznaczenia, które zapoczątkowane są literą “t”. Przykładowo, blacha trapezowa t18 jest pokryciem o wysokości profilu wynoszącej 18mm. Stosuje się ją głównie w kontekście pokryć dachowych dla standardowych domów jednorodzinnych. Wymiar ten należy do grona najbardziej wyśrodkowanych, ponieważ niżej mamy już wyłącznie blachy służące do tworzenia obić lub małych blaszanych garaży. Wyżej natomiast znajduje się już tylko asortyment stworzony dla elewacji hal przemysłowych.

Kolorystyka i zalety blach trapezowych

W ofercie sprzedażowej istnieje już bardzo szeroka gama kolorów. Definiuje się ją przy użyciu palety RAL. Potwierdzone jest, że zawartość danej palety obejmuje ponad 1800 odcieni kolorystycznych. Każdy więc powinien wybrać coś dla siebie i swojego domu.

Odnośnie zalet blach trapezowych. Materiały te należą do grupy pokryć lekkich. Są one lżejsze nawet od większości pokryć z ich rodziny, a mianowicie od blachodachówek. Dzięki temu, w przypadku stosowania na dachu – nie jest konieczne wzmacnianie więźby dachowej. Drugim atutem jest bez wątpienia szczelność. Blacha gwarantuje wysoki jej stopień i będąc dobrze zamontowaną, nie sprawia żadnych problemów w tej sprawie. 

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić