Waga psychoterapii w odtruwaniu alkoholowym i odwyku

Alkoholizm jest niezmiernie specyficznym wariantem kłopotu. Specjalnie określony jest tu mianem problemu, nie choroby, bowiem pierwsza trudność polega na braku akceptacji tego terminu przez uzależnionych. Umysłowość ludzka ma tendencje do kamuflowania zjawisk, tłumaczenia różnorakich, niepokojących zjawisk na własną korzyść.

Wobec tego też i w przypadku alkoholizmu chorzy umieją długo nie przyznawać się, iż przestali panować nad własnym organizmem, jego potrzebami oraz skłonnościami. W Polsce niestety wciąż lekarze psycholodzy oraz psychoterapeuci są zagadnieniem tabu, wstydliwym.

Społeczeństwo odnosi się do tych profesji niechętnie i z rezerwą, traktując je jako przymus. Jest to stanowisko gruntownie bezpodstawne, zbudowane na bazie uprzedzeń. W rzeczywistości funkcje te piastowane są przez wykwalifikowane osoby, jakie na celu mają niesienie pomocy innym. Pomoc taka obejmuje także walkę z nałogami, jak w tym kontekście leczenie alkoholizmu i odtruwanie – znacznie więcej na kroplówka na kaca. Może być ona niebezużyteczna, a nawet często ratująca życie i zdrowie, albowiem każda funkcja naszego organizmu zasadza się na psychice.

W momencie, kiedy jest słaba, zaczyna szwankować, odbija się to bezpośrednio na samopoczuciu cielesnym. Pamiętajmy zatem, iż kiedy dotknie kogoś jeden z najbardziej bolesnych problemów, jakim jest choroba alkoholowa, aby zmagania z nim zacząć od wizyty u specjalisty. Niezwykle istotne jest, żeby zwrócić się po pomoc zarówno dla siebie, jak i dla osoby uzależnionej.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić