Tablica manipulacyjna – jak zrobić samemu

Jedną z popularniejszych zabawek edukacyjnych w ostatnich czasach stały się tablice manualne. Są one niezwykle proste w wykonaniu, a równocześnie doskonale zwracają dziecięcą uwagę i rozwijają ich zdolności manualne i wyobraźnię. Wytwórcy tablic oferują ogromną ich różnorodność. W sprzedaży znaleźć można modele duże i małe, o kilku czy nawet kilkudziesięciu elementach.

Same elementy tablic też bywają bardzo zróżnicowane, dzięki temu rodzice mogą dobrać taki ich układ, który najbardziej będzie odpowiadał ich maluchowi. Ceny za tablice edukacyjne dla dzieci zaczynają się od 100 złotych, a przy największych wersjach kończyć się mogą na kilkuset. W dużym stopniu są uzależnione od jakości wykonania oraz od tego, co się na nich znajduje. Ale taka tablica sensoryczna zostać również może samodzielnie wykonana. Jeżeli ktoś ma choć trochę zdolności manualnych, to bez większego problemu powinien sobie z czymś takim poradzić. W pierwszej kolejności rozpocząć należy od znalezienia odpowiedniej bazy.

Może ona być wykonana z deski drewnianej, bardzo dobrze będzie się też do tego nadawała grubsza sklejka. Sklejkę czy deskę należy dociąć do odpowiedniego wymiaru, a potem zeszlifować dokładnie wszystko, żeby nie pozostawić żadnych ostrych krawędzi. Po pomalowaniu bezpiecznym dla dzieci lakierem zabrać się można za przykręcanie elementów. Te zaś mogą być ogromnie zróżnicowane, zależnie od tego co się uda zdobyć. Bardzo dobrze będą się tu sprawdzać rozmaite zębatki, pokrętła i przełączniki, które uczą dzieci nowych ruchów, jednocześnie ucząc wytrwałości i cierpliwości.

Na takiej tablicy można też przyczepić przedmioty wyposażone w klawisze, między innymi stary telefon, kalkulator czy pilot do telewizora. Jeśli rodzice nie boją się hałasów, to można też pomyśleć o trąbce, cymbałkach albo dzwonku, elementy te bardzo dobrze stymulować będą słuch dziecka. Podejmując decyzję o zrobieniu pamiętać należy o tym, że tablica edukacyjna dla dzieci musi być w pełni bezpieczna dla używających jej dzieci, z tego też powodu wszystko się na nie musi dobrze trzymać.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić