Parametry pomp ciepła i ich typy – co kupić?

Wody gruntowe wydają się być niezwykle głęboko i nie wydają się stwarzać zagrożenia. Chociaż czasami w prognozach pogody można usłyszeć, iż ulewne deszcze podniosły poziom wód gruntowych, a tym samym zalały czy też podmyły część obszarów w danym województwie. Odwierty geotermalne przestrzegane w celu ogrzania domostw praktykowane są wiec na wysokości od 2m do nawet 180m. Tak wielka różnica wynika ze sposobu prowadzenia odwiertów, rur, wysięgników oraz przyłączy cieplnych.

Tak skonstruowane pompy ciepła zapewniają stałą wysoką temperaturę w ogrzewanym tak domu. Żeby wykopać rów w pionie o długości 180 m należy zastosować specjalistyczny sprzęt. Oprócz wiertła wykonanego z najszlachetniejszych materiałów, np. diamentu wypada je czasem wyposażyć dodatkowo w tak zwane koronki wiertnicze. Sprzęt ten wyposażony jest również w zawór wypełniony tzw. płukanką. Jest to mieszanina wody i przeróżnych pierwiastków.

Takie złączenie zezwala usuwać nadmiar ziemi z miejsca odwiertu do góry – na powierzchnię. Jeśli nie pragnie się kopać tak głęboko wielkość 180m można rozłożyć na 2x90m lub też więcej otworów. Ekologia stała się w ostatnim czasie niezmiernie modna. Każdy chce żyć w zgodzie z naturą, albowiem takie zachowanie propaguje Unia Europejska oraz cały Zachód. Ekologia dotarła także w dziedzinę energetyki. Pompy ciepła zasilane materiałami takimi jak węgiel, gaz czy drzewo, mimo że są one naturalne, emitują szkodliwe dla atmosfery spaliny – fotowoltaika Wrocław. Wobec tego Polacy coraz częściej decydują się na ogrzewanie swoich domów przez podłogę. Ciepło doń pompowane jest z takiego źródła jak pionowe lub poziome odwierty geotermalne.

Ciepło pobierane z gruntu ma stałą temperaturę oraz stałą moc, wielokrotnie takie ogrzewanie podłogowe jest w całości bezobsługowe. Wydajność tego systemu przewyższa ogrzewanie centralne nawet o 400%. Poza tym instalacja jest niezauważalna dla oka, pociągnięta pod podłogą, oraz eliminuje obecność szpecących wnętrza kaloryferów. Niemniej jednak najistotniejszą zaletą jest opłacalność. Koszty ponoszone są praktycznie jednokrotnie podczas dokonywania odwiertów i zakupie pomp.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić