Jak jest wykonywane świadectwo energetyczne

Jednym z istotniejszych dokumentów, jakie muszą posiadać właściciele dużej części mieszkań i domów, jest Świadectwo energetyczne. Ten dokument ma przede wszystkim na celu poinformować, ile energii jest potrzebne do jego ogrzewania i codziennej eksploatacji. A to bardzo się może różnić zależnie od wielkości budynku, jego stanu technicznego i wyposażenia.

Posiadanie takiego certyfikatu pozwoli na przykład kupującym czy wynajmującym oszacować, na jakie koszty powinni się nastawiać i jakich inwestycji będą potrzebować. Samo świadectwo wykonane być może jedynie przez certyfikowaną osobę, posiadającą niezbędne doświadczenie i umiejętności. Jeśli chodzi o koszty, to nie są one jakoś specjalnie wygórowane. Za nieduże mieszkanie bez problemów powinna wystarczyć suma mniej więcej trzystu, przy większych budynkach wzrośnie ona kilka razy.

Nasze przepisy określają dokładnie, jakie informacje mają zawierać prawidłowo wykonane Świadectwa energetyczne. W dokumentach tych znaleźć się więc musi zdjęcie frontowe budynku, dokładny plan z wymiarami poszczególnych pomieszczeń, a także informacja o budowie stropów i ścian. Trzeba też uwzględnić sposób ogrzewania wnętrza, jak też przygotowywania ciepłej wody. Ważnym elementem będą obliczenia wykonane przez osobę która taki certyfikat ma przygotować, do jakich się bierze otrzymane informacje. Tego typu certyfikat po zrobieniu jest ważny przez dziesięć lat, ale jeśli w międzyczasie wykona się jakieś przeróbki, to trzeba go zrobić jeszcze raz.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić